Zajmij się sam księgowością!

Księgowość w firmie to bardzo istotna sprawa, gdyż obrazuje ona całą sytuację firmy teraz i na przestrzeni lat. Przedsiębiorcy często narzekają, że nie radzą sobie z księgowością, ale nie chcą zatrudniać nikogo z zewnątrz, bo to dla nich zbyt duży koszt. Jednoosobowe firmy mają jednak możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Jak? Sprawdź.

Z pomocą ruszają programy księgowe

Samodzielne księgowanie na początku wydaje się być skomplikowane. W dzisiejszych jednak czasach istnieje wiele ułatwień, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Jednym z takich ułatwień jest skorzystanie z programów księgowych, które przyspieszają pracę i zmniejszają ryzyko popełnienia błędu.
Na starcie trzeba wybrać odpowiedni program do prowadzonej przez nas działalności. Następnie należy go skonfigurować i dostosować do naszych potrzeb.
Program księgowy wymaga takich danych jak np.:
* informacje o przedsiębiorcy (imię i nazwisko, NIP, adres, itp.),
* kwestia podatkowa (forma opodatkowania, okres rozliczania podatków – miesięczny lub kwartalny),
* dane na temat składek ZUS (mały ZUS lub duży ZUS, z chorobowym lub bez, czy też jedynie składka zdrowotna).

Faktury pod kontrolą

Po zaopatrzeniu programu w odpowiednie dane nadchodzi czas na wystawienie faktur. Każda faktura musi być udokumentowana. Ważne jest to, aby wszystkie istotne informacje zostały wprowadzone do programu.

Informuj sam siebie o tym, co zrobiłeś

Będąc przedsiębiorcą wiesz, że musisz płacić składki ZUS. Potrzebne są one do obliczania podatku dochodowego. PAMIĘTAJ! Pod uwagę możesz wziąć tylko te zapłacone składki. Zachowaj więc potwierdzenie zapłaty i udokumentuj to w odpowiednim programie księgowym.

Miesiąc mija, więc czas na rozliczenia

Kiedy kończy się miesiąc to w firmie nadchodzi czas rozliczeń. Kwestie rozliczeniową trzeba zakończyć przed 20. dniem miesiąca następującego po rozliczanym okresie – termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Rozliczenia w kilku krokach:
1. Dodanie kosztów zaistniałych w firmie
2. Wydrukowanie KpiR
3. Opłacenie podatków
4. Złożenie deklaracji VAT

Chcesz spróbować prowadzić sam księgowość w swojej firmie? To nic trudnego. Jeżeli jednak po jakimś czasie stwierdzisz, że samodzielne księgowanie zajmuje Ci zbyt wiele czasu, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci ogarnąć wszystkie sprawy księgowe w Twojej działalności. Profesjonalne usługi za niską cenę. Zapraszamy do współpracy.

 

samodzielna księgowość