KSIĘGOWY NA WAGĘ ZŁOTA

KSIĘGOWY

Księgowy ma za zadanie prowadzić księgi rachunkowe, gromadzenie i katalogowanie faktur, analiza faktur oraz zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z urzędem skarbowym i innymi instytucjami. To właśnie od księgowej kierujący firmą dowiadują się jak wygląda sytuacja ich firmy.

Księgowy.. a główny księgowy
Główny księgowy nadzoruje wszystkie wydarzenia finansowe w firmie. Kontroluje sytuacje oraz dba, aby funkcjonowanie działu przebiegało jak najsprawniej i przyczyniało się do rozwoju. Bierze odpowiedzialność na siebie za stan i archiwizację dokumentacji.

Miejsce dla księgowego
Miejsce zatrudnienia księgowego to biura rachunkowe, banki, firmy prywatne, instytucje publiczne.

Droga do bycia księgowym
Jest to bardzo odpowiedzialna praca, więc droga nie jest łatwa. Uzyskanie pracy w dziale księgowości wiąże się z ukończeniem studiów wyższych – specjalność rachunkowość lub finanse. Nie istnieją dokładne wymagania dotyczące zostania księgowym. Każda rekrutacja rządzi się swoimi prawami, więc każdy rektruter zwraca uwagę na coś innego. Jednak bardzo ważna jest znajomość co najmniej jednego języka obcego, umiejętność korzystania z komputera oraz programów księgowych. Istotnym elementem jest znajomość elementów ekonomii oraz zarządzania.
Główna księgowa musi posiadać ogromną wiedzę i doświadczenie. Jednak nie tylko to brane jest pod uwagę, ale także cechy przywódcze. Nie myśl, że od razu po studiach uda Ci się zostać głównym księgowym. Trochę cierpliwości!

Wynagrodzenie godne uwagi
Na początku księgowy zarabia ok 1500 zł netto. Jeśli zaczynasz od tej kwoty to już świadczy, że nie będzie źle. Przeciętne zarobki księgowych to 2000-5000 zł.
Główny księgowy może liczyć na pensję wynoszącą około 15000 zł na rękę.
Wynagrodzenie uwarunkowane jest miejscem gdzie pracuje, zleceniami czy też sytuacją finansową firmy.

Być dobrą księgową…
Cechy, które z pewnością powinna posiadać księgowa to dokładność, rzetelność, cierpliwość.
Umiejętności matematyczne i analityczne.
Podstawowym elementem jest znajomość obowiązujących przepisów prawa podatkowego, finansowego, celnego oraz dewizowego.

Księgowa to zawód, w którym musisz być 100% na bieżąco!