Zaoszczędź z e-fakturami!

Internetowy świat wkradł się także do kategorii naszego życia jaką jest księgowość. Rozliczenia PIT, zakładanie firmy, podatki w tych wszystkich dziedzinach internet zostawił już swój ślad. Teraz przyszła pora na księgowość. I tutaj głównie mam na myśli faktury. Ostatnio coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z ułatwienia jakimi są faktury elektroniczne. Nic dziwnego! Dają one znaczną oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Warto więc przybliżyć bardziej pojęcie faktur elektronicznych.

Faktura elektroniczna, to dokument elektroniczny, który ogólnie rzecz biorąc niczym nie różni się od faktury papierowej – tradycyjnej.
Faktura powinna być wystawiona oraz otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. To jaki będzie to format, zależy od płatnika.

UWAGA!
Faktura, która będzie utworzona w formacie elektronicznym przy użyciu programów księgowych, lecz zostanie ostatecznie wysłana w formie papierowej, nie będzie uznawana za fakturę elektroniczną.
Jednak jeżeli faktura została sporządzona w formie papierowej, a później przetworzona na format elektroniczny i w takim wysłana, to wtedy będzie ona miała charakter faktury elektronicznej.

Wystawienie faktury elektronicznej jest jej udostępnieniem, by odbiorca mógł ją otrzymać.
Otrzymane faktury elektronicznej jest momentem dotarcia jej do odbiorcy, czyli wpływ wiadomości e-mail lub moment pobrania jej z serwisu internetowego.

E-faktury w 2014 roku
Nie każdy może wystawić fakturę elektroniczną. Wymogiem jest tutaj fakt, że odbiorca musi wyrazić na takie działanie zgodę.

Korzyści wynikające z e-faktur:
1. oszczędność czasu,
2. oszczędność pieniędzy,
3. wygodniejsze przechowywanie,
4. kwestia ekologiczna,
5. uproszczenie procedur rozliczeniowych w firmie.

 

e-faktury